Dzień Ziemi – [nie] tylko online?

Foto: Ministerstwo Klimatu

Oprac: Malgo La

Dzisiaj – 22 kwietnia – już po raz 50. swoje święto obchodzi planeta Ziemia. Tegoroczne hasło Dnia Ziemi brzmi: “Działania na rzecz ochrony klimatu”. Zwykle w tym dniu przeprowadza się wielkie akcje sprzątania świata oraz kampanie uświadamiające mieszkańców naszej planety, jak wielkim dla niej problemem jest zmiana klimatu, przeludnienie, wymieranie gatunków, coraz bardziej dotkliwy, w niektórych częściach świata, brak wody, wysychanie rzek oraz powszechne zanieczyszczenie środowiska odpadami z tworzyw sztucznych.

Tym ostatnim, czyli fali plastiku, zalewającej nasze otoczenie, poświęcono nawet piosenkę – manifest, będącą efektem współpracy Barbary Wrońskiej i Młodej Orkiestry Nowego Teatru – Plastik, nagranej w Studiu Radiowym Trójki im. Agnieszki Osieckiej. W teledysku wykorzystano fragmenty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, który odbył się we wrześniu 2019 roku w Warszawie. Słowa Plastic is not fantastic z refrenu, to puenta, z którą – wyjątkowo – z młodzieżą zgodzą się wszyscy. Posłuchajcie sami, ale ostrzegam – jest to piosenka z gatunku ,,czepialskich” – może się zdarzyć, że pozostanie z nami dłużej… https://www.youtube.com/watch?v=uIDMTM1Kink

W tym roku akcje na rzecz Ziemi będą ograniczone. Możemy jednak w dalszym ciągu segregować odpady, oszczędzać wodę, rezygnować – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe –  z zakupu żywności w plastikowych opakowaniach oraz ich recykling. Powszechna narodowa kwarantanna, mimo woli i całkiem – przy okazji, także pozwoli nieco odetchnąć planecie      i naturze. Wszak nie na darmo mówi się, że największym zagrożeniem dla planety jest Człowiek.

Ministerstwo Klimatu organizuje 22 kwietnia warsztaty on-line ,,Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”- będą dostępne od godziny 11.40 na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl . Uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych, nauczyciele i inni zainteresowani, za pośrednictwem specjalnego czatu, będą mogli zadać ministrowi Michałowi Kurtyce pytania oraz wziąć udział w wykładach polskich ekspertów.

Źródło: Ministerstwo Klimatu