Uroczystości religijne, z uwagi na epidemię koronawirusa, będą transmitowane w mediach i internecie.
Transmisja mszy świętej celebrowanej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego o godz. 10:00 w TVP1 i TVP POLONIA. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio oraz Telewizję Miłosierdzie na stronie internetowej: http://milosierdzie.pl O godz. 15.00 będzie można obejrzeć na tej stronie transmisję Godziny Miłosierdzia z Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach.
Niedzielę Bożego Miłosierdzia – świętowaną w II Niedzielę Wielkanocną – ustanowił św. Jan Paweł II. Po raz pierwszy Niedziela Bożego Miłosierdzia obchodzona była 22 kwietnia 2001r. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.
Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska. Dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po jej beatyfikacji w 1993 r. i kanonizacji w 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Łagiewnik. W sanktuarium znajdują się obraz Jezusa Miłosiernego oraz grób św. Faustyny.
Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie 1,5 – 2 milionów pielgrzymów z kraju i zagranicy.
Objawienia św. Faustyny
Według prywatnych objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej, ustanowienia tego święta żądał sam Jezus Chrystus i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia Bożego, rozpoczynana w Wielki Piątek.
Fragmenty Dzienniczka Faustyny Kowalskiej, mówiące o święcie Miłosierdzia Bożego:
“Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299)”.
“W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar… (Dz. 699)”.
“Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu(Dz. 742)”.
Wydarzenia w Święto Miłosierdzia Bożego
W 2005 roku, 2 kwietnia, o godz. 21:37 po odprawieniu I Mszy ze Święta Bożego Miłosierdzia (II Niedzieli Wielkanocnej) w swoich prywatnych apartamentach zmarł papież Jan Paweł II – Karol Wojtyła.
W Święto Miłosierdzia Bożego w 2011 roku, w dniu 1 maja, Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, zaś w Święto Miłosierdzia Bożego w dniu 27 kwietnia 2014 Jan Paweł II został ogłoszony świętym razem z Janem XXIII.