Foto:jest na licencji autor: Bartolo CC BY-NC-SA 2.0
Oprac: Malgo La
Począwszy od roku 2007, w ostatnią sobotę marca wyłączamy na godzinę niepotrzebne światła i staramy się nie używać urządzeń elektrycznych. Tych zbędnych, naturalnie. To nasza cegiełka przekazana na rzecz planety, która chce złapać oddech i uwolnić się, choć na krótki czas, od wszechobecnych, zgubnych dla nas wszystkich gazów cieplarnianych.
Wiadomo, że tę godzinę należy traktować jako symbol, sama w sobie niewiele zmieni, ale jeśli idea tego święta trafi na podatny grunt, zakiełkuje w nas i zakorzeni się na stałe, będzie to już istotny wkład w ochronę środowiska. Godzina dla Ziemi ma coraz więcej zwolenników. Gasną wtedy światła w wielu obiektach na całym świecie, niektóre telewizje nawet przerywają transmisję. W ubiegłym roku w te działania włączyło się aż 188 państw. W naszym kraju światła zgasiło 98 miast. Jaka będzie tegoroczna edycja tej słusznej inicjatywy?
W ramach tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF ( Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody) prowadzona jest kampania ,,Nie tamujmy rzek, niech płyną!”. Ma ona przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można uczynić, by uniknąć ich szkodliwego wpływu na środowisko. W tym roku raczej nie należy spodziewać się spektakularnych akcji, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by każdy z nas dzisiaj tj. 28 marca o godzinie 20.30, wyłączył zbędne żarówki i urządzenia w geście solidarności. Zrobią to miliony ludzi na całym świecie. Pokażmy, że potrafimy się zjednoczyć i działać wspólnie na rzecz ekologii!
Mimo tego, że czasy są wyjątkowo trudne, niektóre miasta, instytucje i obiekty handlowe zadeklarowały swój udział w akcji – w ciemnościach pogrążą się m.in. Pałac Kultury i Nauki, Kancelaria Prezydenta RP, PGE Narodowy w Warszawie, katowicki ,,Spodek” i Stadion Energa w Gdańsku. W naszym regionie – Centrum Handlowe ,,Nowy Świat” w Rzeszowie.
Wszystkie są wyszczególnione na stronie godzinadlaziemi.pl.