Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Obraz: autor Łukasz Wąs jest na licencji CC BY-NC-ND 4.0 

Oprac: Malgo La

Dzisiaj – 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej. Data tego, stosunkowo nowego święta ( ustanowionego z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w 2018 roku), nie jest przypadkowa. Tego dnia,      76 lat temu, Niemcy zamordowali bohaterską rodzinę Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nią członków społeczności żydowskiej. W wyniku donosu, niemieccy żandarmi rozstrzelali w Markowej ciężarną Wiktorię i Józefa Ulmów oraz ich sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. Wraz z nimi zginęło ośmioro ukrywanych Żydów. Muzeum nieczynne, możemy jednak uczcić ten dzień nie wychodząc z domów, odwiedzając strony internetowe.

Instytut Pamięci Narodowej poleca premierę filmu w reżyserii Roberta Kaczmarka pt. ,,Paszporty Paragwaju”. To film dotyczący działalności grupy posła Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów. Do obejrzenia na stronie IPN o godzinie 17.

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przygotowało wystawę fotograficzną ,,Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”. Warto podkreślić, że Poczta Polska także włączyła się w te obchody, wprowadzając dziś do obiegu znaczek pocztowy, kopertę FDC oraz datownik emisji ,,Polacy Ratujący Żydów”.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ipn.gov.pl