Postaw na e-aktywność!

Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Szczególnie w taki dzień jak dziś – Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej, warto skorzystać z oferty Ministerstwa Cyfryzacji obejmującej wiele e- usług, które ułatwiają załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu.

Najlepiej zacząć od założenia profilu zaufanego (PZ). To dzięki niemu potwierdzicie w internecie swoją tożsamość.

– Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W sieci, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Inaczej to ujmując – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL – dodaje szef MC.

Profil zaufany jest ważny trzy lata. Dlatego jeśli właśnie sobie przypomnieliście, że kiedyś go zakładaliście, sprawdźcie kiedy to było. Jeśli ponad trzy lata temu – załóżcie nowy. Jeśli macie konto w jednym z 10 banków, które umożliwiają szybkie założenie profilu zaufanego – cała operacja zajmie Wam kilka minut. W innych przypadkach – wymagana będzie dodatkowa, niezbyt wyczerpująca, aktywność. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Na stronie www.GOV.pl znajdziesz wszystkie e-usługi.

– Stworzyliśmy ją, by ułatwić życie obywatelom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Będąc na portalu kieruj się w prawy górny róg. Znajdziesz tam konto Mój GOV, do którego zalogujesz się profilem zaufanym. To miejsce, w którym znajdziesz nie tylko wszystkie swoje dane, dostęp do e-usług, ale i… nową skrzynkę służącą do wymiany korespondencji z urzędami. Dzięki Mój GOV, aby wysłać pismo do urzędu nie musisz wchodzić na platformę ePUAP!

Teraz to Ty decydujesz, co zrobisz. Do Twojej dyspozycji są takie e-usługi jak:

i wiele innych.

Ostatnie tygodnie to czas rekordowego zainteresowania e-usługami, a popularność ich systematycznie wzrasta. W sumie z profilu zaufanego korzysta dziś ponad 6,5 miliona Polaków. Czy już jesteś wśród nich?

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji