Maseczki – kiedy ich noszenie ma sens?

 

Najbardziej znanym, codziennie pokazywanym przez media symbolem „zarazy”, wywołanej przez nowego koronawirusa, są maseczki ochronne na twarzach ludzi chcących uniknąć zakażenia. Czy ich noszenie w tym celu w ogóle ma sens? 

Odpowiedź na to pytanie może niejednego zaskoczyć.

„Jeśli jesteś zakażony, to poprzez użycie maseczki chirurgicznej możesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania innych osób. Jednak nie ma dowodów na to, że noszenie takich maseczek przez osoby zdrowe skutecznie chroni je przed zakażeniem się koronawirusem” – twierdzą eksperci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control – ECDC).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) precyzyjnie wskazuje, kto i w jakich okolicznościach powinien nosić maseczki ochronne na twarz, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa:

  • noś maseczkę, gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych (jeśli kaszlesz, kichasz, gorączkujesz, masz duszności),
  • jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Jednocześnie eksperci WHO podpowiadają, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne lub nieostrożne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku! (Zanieczyszczone maseczki stanowią bowiem potencjalne źródło zakażenia!)

Jak prawidłowo używać maseczek ochronnych na twarz

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalecenia WHO w tej kwestii:

  • maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste i dokładne mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy umyć m.in. przed założeniem maseczki),
  • zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było szpar pomiędzy maseczką a powierzchnią twarzy,
  • unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy – umyj ręce,
  • zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy stwierdzisz, że jest już mocno zawilgocona,
  • po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci i umyj ręce,
  • zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać jej tylko „od tyłu” (czyli za gumki / sznureczki mocujące), unikając dotykania jej przedniej części – po czym koniecznie umyj ręce.

Uwaga! Na stronie internetowej WHO można znaleźć m.in. film instruktażowy, który pokazuje jak poprawnie używać maseczek. Ponadto, specjaliści podpowiadają, że przy wyborze maseczek, jak też i innych produktów służących do ochrony układu oddechowego, powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na to czy posiadają znak CE, który potwierdza, że zostały one prawidłowo zaprojektowane i skonstruowane, a także wykonane z właściwych materiałów – zgodnie z normami obowiązującymi w UE.

Maseczki – naukowcy z USA nie kryją sceptycyzmu.

„W związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa, nie udostępniamy maseczek ochronnych na twarz, ani nie zachęcamy do ich powszechnego stosowania. Maseczki nie są wymagane, ani rekomendowane, gdyż nie ma przekonujących dowodów naukowych na to, że ich stosowanie przez zdrowych ludzi skutecznie chroni przed zakażeniem” – taką informację, skierowaną do członków swojej społeczności, opublikował niedawno słynny amerykański Johns Hopkins University.

Stanowisko polskiego Ministerstwa Zdrowia w kwestii używania maseczek jest zbieżne z zaleceniami WHO: „Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2″ – czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: Wiktor Szczepaniak, www.zdrowie.pap.pl”